Poznaj “Igrzyska Śmierci”

Czas na coś nowego

Suzanne Collins stworzyła trylogię, w której stworzyła świat przyszłości. Panem to miejsce, które pełne jest przeciwieństw i problemów. Powstało na gruzach współczesnej Ameryki Północnej i czytelnik może je poznać już w pierwszej części pt.”Igrzyska Śmierci” (https://www.taniaksiazka.pl/seria/igrzyska-smierci). Głód i ubóstwo przeplatają się tutaj z beztroskim życiem mieszkańców stolicy. Dzięki takim kontrastom świat jest jeszcze konkretniej zarysowany, a czytelnik z każdą stroną poznaje reguły nim rządzące. Bohaterką książki jest Katniss Everdeen, młoda dziewczyna, która zostaje postawiona przed największym wyzwaniem w jej życiu.

Walka na śmierć i życie

Głodowe Igrzyska są organizowane raz w roku. Biorą w nich udział młodzi ludzie, wylosowani z poszczególnych rejonów państwa. Jedną z uczestniczek zostaje Katniss, która musi zmierzyć się z nieznanym jej światem. Zostaje zabrana do Kapitolu, stolicy pełnej przepychu, ale także sztuczności i fałszu, aby zaprezentować się na ekranie jako przedstawicielka swojego dystryktu. Staje w blasku świateł i wśród obiektywów kamer, aby kilka dni później zostać przeniesioną na Arenę, gdzie musi walczyć o przeżycie. Zwycięzcą igrzysk może być tylko jedna osoba, a przeciwnicy nie cofną się przed niczym, aby wygrać. Ponadto sami organizatorzy dbają o to, aby uczestniczy nie poczuli się chociaż na chwilę bezpieczni w trakcie rywalizacji.

Balansowanie na krawędzi

Bohaterka oprócz rywalizacji z przeciwnikami na arenie, staje się elementem politycznej gry. Przez swój charakter zachowuje się często impulsywnie, czym zwraca na siebie uwagę. A w państwie, gdzie rządy są sprawowane w sposób totalitarny, każda próba zbuntowania się jest niebezpieczna i należy ją zdusić. Katniss często nieświadomie wybiera sposoby, aby nie trzymać się reguł, które narzuca władza. Dlatego łatwo zdobywa wrogów i w pewnym momencie Głodowych Igrzysk, czyli gry pełnej kłamstw, nie jest w stanie przewidzieć, kto jest jej prawdziwym przyjacielem.

Wciągająca fabuła

Autorka stworzyła książkę, od której trudno się oderwać. Czytelnik chce poznać kolejne przygody Katniss, które często są zaskakujące. W fabule często pojawiają się zwroty akcji, co jest ogromnym atutem tej pozycji. Problemy, które pojawiają się w tekście, są właściwie ponadczasowe. Suzanne Collins zajmuje się rolą władzy w życiu obywatela, rozważa wagę poświęcenia się dla dobra osób, które kocham,y i pokazuje jak bardzo zakłamany świat mogą pokazywać media. W ten sposób zachęca czytelnika do zanurzenia się w swojej wyjątkowej opowieści.

Kawa zdjęcie utworzone przez pvproductions - pl.freepik.com