“Hunger Games”

“Hunger Games”, czyli inaczej mówiąc “Igrzyska śmierci” to trzy książki, które od 2009 roku robią niezłą rewolucję na rynku czytelniczym. W związku z tematyką jaka poruszana jest w środku ma ona swoich gorących zwolenników, jak również przeciwników. Wiele osób oburzonych jest tym, że młodzież ma w swoich rękach książki, gdzie poruszana jest tematyka bratobójczej walki. Chodziło tutaj o obawę przeciwko wzrostu agresji u młodych ludzi. Tylko, że w środowisku było zdecydowanie więcej osób, które nie widziało w tych książkach wad, ale samych zalet. Czytelnicy docenili wspaniały kunszt literacki Suzanne Collins, która stworzyła jedną z najlepszych serii fantasy, jaka tylko pojawiła się na rynku. Jej książki sprzedały się w ogromnym nakładzie, a ona sama do dzisiaj uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych autorek na całym świecie. Collins postanowiła przypomnieć o sobie czytelnikom i zapowiedziała pojawienie się czwartego tomu serii, aby ludzie nigdy nie zapomnieli o tym, co też działo się w państwie Panem.

Totalitarne państwo ponad obywatelami

W państwie Panem nigdy nie można było mówić o sprawiedliwości. Zawsze rządził Kapitol i to on doskonale wiedział co jest najlepsze dla obywateli. Aczkolwiek Kapitol zawsze patrzył na swój interes, w ogóle nie licząc się z tym co też ludzie mają do powiedzenia. Całe Panem było podzielone na 13 dystryktów, które postanowiły zbuntować się przeciwko władzy. Dzisiaj ten okres wspomina się jako Mroczne Dni. Bunt został bardzo szybko stłumiony przez władzę. Całkowicie został zlikwidowany 13 dystrykt, który stanowił największe zarzewie buntowników. Aby nie dopuścić do takich kolejnych sytuacji Kapitol postanowił urządzać Głodowe Igrzyska każdego roku. Mają w nich wziąć udział młodzi ludzie, którzy mają od 12 do 18 lat. Wszyscy wybierani są w drodze losowania. 24 trybutów, po dwóch z każdego dystryktu ma się stawić na arenie, gdzie rozpoczną się igrzyska. Kto będzie zwycięzcą? Ten kto pozabija innych trybutów biorących udział w walkach. To co dzieje się na arenie na bieżąco transmitowane jest do wszystkich dystryktów. Pewne osoby zawierają nawet zakłady odnośnie tego, kto zwycięży.

Brutalne, ale bardzo prawdziwe. Pierwszy tom “Igrzysk Śmierci” rozpoczyna się od tego, że właśnie szykowane są 74 Głodowe Igrzyska. W 12 dystrykcie dochodzi do zaskakującej sytuacji. Po raz pierwszy na scenie pojawia się uczestniczka, która chce zastąpić innego uczestniczka. Tą osobą jest Katniss, która jak się okazuje zmieni bieg całej historii.

Kawa zdjęcie utworzone przez pvproductions - pl.freepik.com